Si të rritni ndjekësit në Instagram në mënyrë organike? 8 Mënyra për të rritur ndjekësit tuaj ig

Përmbajtje

Si të rritni ndjekësit në Instagram në mënyrë organike? Instagram ka një algoritëm shumë të sofistikuar që vendos se cilat postime u shfaqen përdoruesve. Ky është një algoritëm që gjithashtu po ndryshon dhe përditësohet vazhdimisht. Ajo që funksionoi për të fituar ndjekës organikë në Instagram një vit më parë, mund të mos funksionojë domosdoshmërisht aq mirë sot. Kjo është arsyeja pse duhet të qëndroni në krye të teknikave më të fundit se si të fitoni më shumë ndjekës në Instagram.

Fatmirësisht, ne kemi bërë të gjithë punën e vështirë për ju. Nëse doni të dini se si të rritni një llogari në Instagram për biznesin tuaj të vogël, duhet të lexoni më tej. Këtu janë 9 mënyrat kryesore për të fituar ndjekës në Instagram në mënyrë organike.

Si të rritni ndjekësit në Instagram në mënyrë organike

Çfarë është një strategji e rritjes në Instagram?

Përpara se të zbuloni se si ta rritni Instagramin tuaj në mënyrë organike, është më mirë të mësoni më shumë se çfarë është një strategji e rritjes në Instagram. Një strategji e rritjes në Instagram mbështetet në rritjen e numrit tuaj të ndjekësve përmes përmbajtjes organike (pa paguar për reklama ose për ndjekësit).

Po, kjo mund të tingëllojë si mënyra e vështirë, por është gjithashtu mënyra më e sigurt për ta bërë atë, veçanërisht kur sapo po filloni në botën e biznesit. Rritja e Instagramit tuaj pa shpenzuar të gjithë buxhetin tuaj të marketingut do të thotë të punoni më shumë në zhvillimin e strategjive solide të marketingut.

Një strategji marketingu organik është një zgjidhje afatgjatë, pasi kërkon më shumë kohë për t'u zhvilluar. Por mos bëni gabim: angazhimi me ndjekësit tuaj dhe krijimi i ideve revolucionare të përmbajtjes mund ta çojë llogarinë tuaj përpara lexuesve tuaj.

Megjithatë, qëllimi juaj kryesor, si një marketer që është në krye të llogarisë në Instagram të një marke nuk është vetëm rritja e numrit të ndjekësve. Gjëja tjetër më e mirë është t'i bëni të gjithë të angazhohen me përmbajtjen e markës suaj. Ky është qëllimi juaj përfundimtar që do t'ju ndihmojë të rrisni trafikun.

Nëse vendosni të paguani për ndjekësit e rremë, kjo nuk do të rrisë matjet tuaja në Instagram, si angazhimi, shtrirja dhe përshtypjet e postimit. Për më tepër, llogaria juaj mund të duket e dyshimtë për Instagram dhe është e mundur që ajo të kufizohet.

Të kesh një komunitet të besueshëm, me përdorues që janë vërtet të interesuar për markën tënde, të cilët i përshtaten profilit të personalitetit të blerësit është ajo që dëshiron çdo biznes. Një drejtues i mundshëm mund të kthehet lehtësisht në një klient të ardhshëm.

Si të rritni ndjekësit në Instagram në mënyrë organike

Përfitimet e rritjes organike të Instagramit tuaj

Kur e vendosni mendjen tuaj dhe vendosni të fokusoni të gjithë ekipin tuaj të marketingut të përmbajtjes për të zhvilluar përmbajtje cilësore, ju e dini se çfarë lloj pritshmërish duhet të vendosni.

Qëllimet e arritshme janë qëllimet më të mira për një ekip.

Marrja e saj hap pas hapi gjatë zhvillimit të strategjisë suaj ju ndihmon vërtet të shihni se cilat janë përfitimet e një strategjie të rritjes organike në Instagram.

Këtu është një listë e përfitimeve që do t'ju bindin të provoni ta rritni Instagramin tuaj në mënyrë organike.

 • Rritni angazhimin në Instagram: Kur rritni në mënyrë të qëndrueshme numrin e ndjekësve tuaj me përdoruesit që kishin treguar tashmë një afinitet për biznesin tuaj, është më se e qartë se shkalla e angazhimit tuaj do të arrijë nivele të reja.
 • Zhvillimi i njohjes së markës: Nëse paguani për ndjekës të rremë, ndjekësit tuaj të vërtetë dhe partnerët e mundshëm do ta dallojnë këtë nga milje larg. A po pyesni veten se si? Epo, numri i madh i ndjekësve nuk do të korrespondojë me vlerat e matjeve tuaja në Instagram.
 • Ulni mundësinë për t'u ndaluar ose kufizuar: Kur fokusoheni te ndjekësit tuaj të vërtetë dhe ndërveproni me ta, Instagram nuk do të gjejë ndonjë sjellje të dyshimtë kur analizon llogarinë tuaj. Kjo do të thotë se nuk do të ketë arsye për të ndaluar ose kufizuar llogarinë tuaj në Instagram. Duke e mbajtur të vërtetë, ju e mbani të pastër.
 • Tërhiqni klientë të rinj: Përveç fokusimit në bashkëveprimin me komunitetin tuaj ekzistues, qëllimi juaj i radhës është të rrisni numrin tuaj të ndjekësve. Duke i kthyer ndjekësit në klientë të rinj, më në fund do të rrisni shitjet dhe marka juaj do të përparojë.

Si të rritni ndjekësit në Instagram në mënyrë organike

Si të rritni ndjekësit në Instagram në mënyrë organike?

Të kuptuarit pse një ndjekje e madhe është thelbësore është vetëm hapi i parë i procesit. Ky seksion do të zhytet më thellë në mënyrën se si mund të rriteni në mënyrë organike dhe efektive në Instagram.

Krijoni përmbajtje tërheqëse

Përdoruesit e Instagramit janë të angazhuar dhe duan të ndajnë dhe komentojnë fotot dhe videot që ata mendojnë se janë të mira. Një studim zbuloi se mesatarisht, imazhet në Instagram marrin 23 për qind më shumë angazhim sesa imazhet në Facebook.

Për të tërhequr vëmendjen e audiencës në Instagram, rregulli i parë është të krijoni përmbajtje tërheqëse. Sa më tërheqëse të jetë përmbajtja juaj, aq më shumë ka gjasa që njerëzit ta ndajnë atë.

Këtu janë disa këshilla për krijimin e përmbajtjes tërheqëse dhe rritjen e shkallës tuaj të angazhimit në Instagram:

 • Ngarko më shumë përmbajtje video sepse postimet e videove janë vërtetuar se marrin 38 për qind më shumë angazhim sesa postimet që përmbajnë imazhe. Nëse nuk doni të punësoni një agjenci profesionale video, mund të krijoni videon tuaj duke përdorur këto mjete dhe platforma të marketingut të videove.
 • Krijoni përmbajtje me të cilën audienca juaj mund të lidhet. Përmbajtja më e mirë do të varet nga audienca juaj, kështu që ju duhet të kuptoni qartë se kush janë ata para së gjithash.
 • Postoni rreth temave virale nga kanale të tjera si Twitter, Facebook dhe YouTube.
 • Përdorni hashtagët e duhur për të gjeneruar angazhim dhe ndjekës të mëvonshëm. Për ta kuptuar mirë, provoni formulën e hashtagut nga Jen Herman, avokate e Instagramit dhe trajnere e mediave sociale, të cilën ajo e shpjegon në një postim të fundit të Ekzaminuesit të Mediave Sociale.

Programoni postimet tuaja

Pasi të keni mbledhur përmbajtje të freskëta dhe tërheqëse, hapi tjetër është të planifikoni postimet tuaja për një javë deri në një muaj - në varësi të asaj se sa larg dëshironi të planifikoni. Çelësi është postimi në kohën e duhur. Hootsuite bëri një studim për këtë duke përdorur të dhëna nga Unmetric dhe pasi analizuan 20 llogaritë kryesore në Instagram nga 11 industri të ndryshme, ata zbuluan se kohët më të mira për të postuar ndryshojnë nga një industri në tjetrën.

Për shembull, koha më e mirë për udhëtime dhe turizëm është të Premten ndërmjet orës 9 të mëngjesit dhe 1:12, ndërsa koha më e mirë për media dhe argëtim janë të martën dhe të enjten nga ora 3 deri në XNUMX:XNUMX Lexoni Raportin e plotë të Hootsuite për të gjetur oraret më të mira për industrinë tuaj.

Mblidhni një listë të llogarive të lidhura brenda fushës suaj

Përpiloni një listë të të gjithë konkurrentëve dhe llogarive kryesore në Instagram brenda fushës tuaj. Për shembull, nëse jeni në industrinë e ushqimit dhe pijeve, mund të përpiloni një listë të të gjithë blogerëve dhe restoranteve kryesore të ushqimit që flasin me të njëjtin audiencë si ju.

Filloni duke njohur këto llogari për të kuptuar më mirë se çfarë duhet të publikoni. Ndërsa krahasoni markat, pyesni veten:

 • Me cilat tema merret audienca e tyre?
 • Cilat postime marrin më shumë pëlqime?
 • Sa shpesh postojnë?

Tani, përdorni llogaritë e konkurrentëve tuaj për të krijuar edhe ndjekësit tuaj.

Nëse dëshironi të fitoni para në Instagram si influencues, ky është një nga aspektet më të rëndësishme të asaj që do të bëni për të rritur audiencën tuaj. Me një kamare të qartë, ju keni më shumë gjasa të drejtoni angazhimin që kompanitë duan të shohin për t'ju zgjedhur ju si ndikues të tyre.

Si të rritni ndjekësit në Instagram në mënyrë organike

Ndiqni ndjekësit e konkurrentëve tuaj

Pasi të keni listën tuaj të llogarive, hapi tjetër është të ndiqni ndjekësit e tyre një nga një. Këta njerëz janë tregu juaj i synuar sepse ata tashmë ndjekin konkurrentët tuaj, që do të thotë se ata janë të interesuar për industrinë tuaj dhe ka të ngjarë edhe atë që po ndani.

Në algoritmin aktual të Instagramit, mund të ndiqni vetëm 50 deri në 100 persona çdo ditë. Nëse ndiqni më shumë se 100 njerëz në ditë, ka një shans që llogaria juaj të pezullohet nga Instagram. Përsëri, merreni ngadalë dhe të qëndrueshme.

Pëlqejeni dhe lini komente në postimet e ndjekësve të konkurrentëve

Përkushtohuni për t'u lidhur me një volum të lartë ndjekësish dhe angazhohuni në mënyrë autentike si ju, duke lënë komente kur postimet të bien në sy. Kjo tregon se po i kushtoni vëmendje asaj që po postojnë dhe gjithashtu siguron që ata t'ju vënë re.

Në mënyrë ideale, shumë prej këtyre ndjekësve do t'ju pëlqejnë atë që po ndani dhe do t'ju ndjekin - duke e bërë atë një mënyrë të thjeshtë për të rritur organikisht ndjekësit tuaj në Instagram.

Bashkohuni me një grup angazhimi

Një grup angazhimi në Instagram është një komunitet i përdoruesve të Instagramit që ndihmojnë njëri-tjetrin për të fituar më shumë angazhim dhe ndjekës. Shumica e këtyre grupeve gjenden në Telegram; HopperHQ shpjegon se si funksionojnë:

“Grupet e angazhimit në Instagram janë në thelb biseda grupore brenda Instagramit dhe gjithashtu në platforma të tjera (p.sh. ka disa në aplikacionin Telegram). Ata quhen grupe angazhimi sepse të gjithë pjesëmarrësit në këto grupe janë të gatshëm të pëlqejnë dhe/ose komentojnë postimet e anëtarëve të tjerë në këmbim që postimet e tyre të pëlqehen dhe/ose komentohen.”

Nëse një anëtar i grupit ngarkon një postim të ri në Instagram, i gjithë grupi do të ndihmojë duke pëlqyer, ndarë dhe lënë komente në postim. Shumica e grupeve kanë gjithashtu rregulla që duhet të ndiqni për të marrë pjesë për t'u siguruar që të gjithë të përfitojnë sa më shumë nga çdo postim.

Sa më i madh të jetë grupi, aq më shpejt do të rritni ndjekësit tuaj. Ajo që është edhe më e mirë është një grup që mund të pëlqejë dhe komentojë menjëherë pasi të jetë ngarkuar postimi i ri. Kjo e bën më të lehtë paraqitjen në faqen e eksplorimit në Instagram, duke e bërë më të lehtë rritjen organike të ndjekësve tuaj në Instagram.

Ju mund të gjeni grupe angazhimi falas në:

 • BoostUp Social
 • WolfGlobal

Ju gjithashtu mund të merrni angazhim, por më e rëndësishmja, ndjekës organikë, duke ndjekur llogaritë që mbajnë temat e ndjekjes në Instagram, si LarsenMedia. Ideja është e thjeshtë: ju prezantoni veten në komente dhe më pas të gjithë ndjekin njëri-tjetrin për një ndjekje.

Të gjitha llogaritë janë reale dhe autentike, duke e bërë këtë një mënyrë të thjeshtë për të rritur ndjekësit, madje deri në 60 deri në 100 ndjekës të rinj në një ditë.

Si të rritni ndjekësit në Instagram në mënyrë organike

Përsëriteni dhe jini konsistent

Nëse nuk doni të shpenzoni para dhe ende të rriteni një ndjekës të angazhuar, këto metoda funksionojnë dhe janë të lira për t'u përdorur. Në përvojën time, fitimi i 1,000 ndjekësve tuaj të parë në dy muaj duke bërë këtë është shumë i arritshëm. Kjo do të thotë që në më pak se dy vjet, mund të arrini 10,000 ndjekës pa shpenzuar asnjë qindarkë. Gjithçka duke ndërtuar një audiencë të vërtetë dhe të angazhuar.

Bashkëpunoni në Postimet dhe Rrotullat e Furnizimit

A e dini se mund të krijoni përmbajtje me llogari të tjera dhe ta postoni atë njëkohësisht në të dy burimet me të njëjtin titull, hashtags dhe etiketa?

Kohët e fundit, Instagram e lejoi këtë mundësi për çdo llogari dhe mund të jetë një veçori emocionuese për t'u përballur me një audiencë të re. Ju duhet të komunikoni me një llogari në kamaren tuaj me një audiencë të ngjashme siç keni, dhe më pas të krijoni përmbajtje së bashku. Kjo lloj përmbajtjeje mund t'ju ndihmojë të fitoni një sasi të mirë ndjekësish të vërtetë nëse bashkëpunoni me influencues përkatës kur postoni.

Njëra prej llogarive poston përmbajtjen dhe shton llogarinë tjetër si bashkëpunëtor, që do të thotë se të dy emrat shfaqen në krye të postimit dhe të dy audiencat njoftohen se ka një postim të ri.

Krijo sfidat në Instagram

Shumë marka gjetën sukses duke përdorur sfida për të rritur ndjekësit e tyre në Instagram. GoPro, për shembull, ka "Sfida e miliona dollarëve", ku ju duhet të krijoni përmbajtje me kamerën e tyre më të fundit, ta postoni atë në internet dhe nëse zgjidheni, merrni një pjesë të çmimit përfundimtar.

Kjo strategji bëri që GoPro të rrisë ndërgjegjësimin për produktet e saj dhe, më e rëndësishmja, të krijojë një komunitet klientësh besnikë. Për më tepër, me këtë sfidë, ata gjithashtu patën akses në përmbajtje me cilësi të lartë të krijuar nga përdoruesit. Nëse nuk keni buxhet për të krijuar një fushatë kaq të gjerë, ka mënyra të ndryshme për t'iu qasur të njëjtit koncept.

Për shembull, mund të krijoni një sfidë që e shtyn audiencën tuaj të krijojë përmbajtje dhe fituesi mund të marrë produktet ose shërbimet tuaja falas. Audienca juaj mund të krijojë foto, video demo produkti, animacione, etj., që do të arrijnë më shumë njerëz si pjesë e një efekti topi bore. Në fund, do të jeni në gjendje të gjeneroni më shumë ndjekës në Instagram.

Si të rritni ndjekësit në Instagram në mënyrë organike

Përfundim

Algoritmi i Instagram po ndryshon gjatë gjithë kohës. Kjo është arsyeja pse duhet të siguroheni që strategjia juaj se si të rritet një llogari në Instagram është e përditësuar. Ne ju rekomandojmë të kontrolloni në internet çdo disa muaj për të parë nëse metodat dhe strategjitë që po përdorni ende funksionojnë.

Ju gjithmonë dëshironi të qëndroni në avantazhin e asaj që po funksionon për të vazhduar të fitoni një audiencë më të madhe në Instagram. Në fund të fundit, ky është një nga mjetet më të mira të marketingut që keni në dispozicion sot si një biznes i vogël.

Tani që dini se si të rritni ndjekësit në Instagram, mund të filloni të aplikoni menjëherë këto strategji fituese.

Përdorni llogarinë tuaj në Instagram për të promovuar faqen tuaj të internetit dhe përdorni faqen tuaj të internetit për të promovuar llogarinë tuaj në Instagram. Tani e dini se si të rritni ndjekësit në Instagram, si dhe si të merrni më shumë drejtime për produktet dhe shërbimet që ofroni. Shijoni suksesin tuaj të ri falë këtyre 9 mënyrave kryesore se si të rriteni në Instagram!

Pra, nëse jeni të interesuar "Si të rritni ndjekësit në Instagram në mënyrë organike?” i shpejtë dhe i sigurt, atëherë mund të kontaktoni Fitimi i audiencës menjëherë!

Artikujt Related:


Si të bëni ndjekës të rremë në Instagram? Një mënyrë e thjeshtë për të rritur IG FL

Si të bëni ndjekës të rremë në Instagram? Gjenerimi i ndjekësve të rremë është një mënyrë e shkëlqyer për të rritur praninë tuaj në internet. Përdoruesit që nuk ndjekin llogarinë tuaj...

Si të rritni ndjekësit në Instagram në mënyrë organike? 8 Mënyra për të rritur ndjekësit tuaj ig

Si të rritni ndjekësit në Instagram në mënyrë organike? Instagram ka një algoritëm shumë të sofistikuar që vendos se cilat postime u shfaqen përdoruesve. Ky është një algoritëm...

Si të merrni 10 mijë ndjekës në Instagram? A marr 10000 IG FL?

Si të merrni 10 mijë ndjekës në Instagram? Arritja e shifrës së 10,000 ndjekësve në Instagram është një moment historik emocionues. Jo vetëm që do të ketë 10 mijë ndjekës...

Ju duhet të keni hyrë në faqe për të postuar një koment Hyrja